11 Nisan 2010 Pazar

Anadilde Propaganda Açılımı

Share
ŞANLIURFA’nın Viranşehir İlçesi’nde BDP’li Viranşehir Belediyesi, üzerinde ’Viranşehir Belediyesi’anlamına gelen ’Şaredariya Weranşer’yazılı çöp konteyneri yaptırdı. Her biri 170 liraya mal olan 150 çöp konteynerini ilçenin cadde ve sokaklarına yerleştireceklerini söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Kodin, “Yeni seçim kanunu çalışmasında, Kürtçe propaganda serbest olacak. Biz de ilk adımı çöp konteynerleri ile attık. Önümüzdeki günlerde belediyemize ait tüm araç ve gereçlere Kürtçe isim yazdıracağız” dedi.
www.gazetevatan.com
11.04.2010Kürtçe propagandanın serbest olmasıyla ilgili düzenleme 24.03.2010 tarihinde "TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülen Seçim Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifine, anadilde propaganda yapılmasını öngören düzenleme eklendi." şeklinde duyurulmuştu. Gazetelerde şöyle yer bulmuştu:

TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülen Seçim Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifine, anadilde propaganda yapılmasını öngören düzenleme eklendi. Anadilde propaganda Seçim Kanunu’nun 7. maddesine “Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları yerel dil ve lehçelerde de sözlü propaganda yapabilirler” şeklindeki fıkra ile girdi.

TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Seçim Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi ile ilgili raporunu tamamlandı.

Teklife; “Kürtçe” ve diğer lehçelerde propaganda yapma hakkı getirildi. AKP’nin 28 Maddelik Seçim Kanunu teklifinin 7. Maddesine eklenen ve kanunun 58. Maddesi şu şekilde değişti:

“Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk Bayrağı, dini ibareler, bulundurulması yasaktır. Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda yayınlarıyla, diğer seçim propagandalarında, Türkçe’nin kullanılması esastır. Ancak, siyasi partiler ve adaylar seçim döneminde, Cumhuriyetin Anayasa’da belirtilen temel niteliklerine, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olmamak şartıyla, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları yerel dil ve lehçelerde de sözlü propaganda da yapılabilir.”

0 Yorum Yaz:

Yorum Gönder